LOSOWY MOTYWUJĄCY CYTAT:

LOSOWY MOTYWUJĄCY CYTAT:

środa, 18 lipca 2012

Banki i ich aplikacje mobilne - porównanie

aplikacje mobilneDziś chyba już każda osoba korzystająca z bankowości internetowej posiada telefon komórkowy, a coraz więcej osób posiada smartfona. Ja sam stałem się posiadaczem takowego od nie dawna. Jedną z pierwszych rzeczy za jakie się zabrałem to zainstalowanie aplikacji mobilnych dedykowanych do obsługi rachunków bankowych.
Oczywiście w każdym telefonie z mozliwością korzystania z internetu można korzystać z tradycyjnej bankowości internetowej opartej na stronie internetowej. Jednak takie rozwiązania są przeznaczone głównie na komputery i laptopy, ewentualnie tablety. Ze względu na mały rozmiar ekranu i brak standardowej klawiatury, taka opcja jest niezwykle nie wygodna dla telefonów.

Postanowiłem zrobić szybki teścik porównawczy kliku banków, z których oferty korzystam.
Są to Bank PeKaO S.A., ING Bank, Millennium Bank, Alior Bank, Alior Sync.

Zacznę od banku, którego najmniej lubię.

 

Bank PeKaO S.A - aplikacja mobilna

Instalacja przebiegła łatwo i bez problemów.

Aplikacja jest najbardziej rozbudowana ze wszystkich. Zanim jeszcze się zalogujemy mamy możliwość skorzystania z takich opcji jak: informacje o produktach bankowych, poszukac najbliższego bankomatu, sprawdzić kursy walut, zmienić ustawienia.

Wygląd samej aplikacji jest naprawdę bardzo ładny i użyteczny. Poszczególne opcje domyślnie są ułożone w koło (jak w ruletce). W celu wybrania konkretnej opcji należy obkręcać kołem. Jeżeli kogoś to denerwuje, ma możliwość ustawienia w opcjach standardowej listy.

Do aplikacji logujemy sie poprzez ID i hasło identyczne jak w bankowości internetowej. Plusem takiego rozwiązania jest to, że nie uczymy się żadnych nowych liczb, ani fraz na pamięć. Jednak w przypadku klawiatury smarfonowej wpisywanie hasła krytego składającego się z różnych znaków nie jest wygodne i trwa dużo dłużej niz na klawiaturze laptopa.

Po zalogowaniu mamy do dyspozycji pełną funkcjonalność bankowości internetowej. Możemy sprawdzać stan kont, wykonywać przelewy, wnioskować o kredyty, karty, doładować telefon itd. 

To z czego najczęściej się korzysta z mobilnych aplikacji bankowych to sprawdzanie historii rachunku oraz wykonywanie przelewów. Historia rachunku wyświetla się w bardzo przejrzysty sposób z wyraźnym podziałem na daty. Uznania i obciążenia dodatkowo wyróżnione są kolorami.
Wykonywanie przelewów jest równie przyjemne i szybkie.

Generalnie aplikacja jest bardzo dobra. Pod wzgledem estetyki, funkcjonalności i usability.


ING Bank - aplikacja mobilna

Instalacja przebiegła równie łatwo i szybko.

Również mamy dostęp do pełnej informacji o ofercie bankowej, możliwości zastrzegania karty czy szukania bankomatów.

W ING również do logowania używamy ID, ale w tym wypadku aplikacja pamięta początek naszego ID. Użytkownik dopisuje koncówkę składającą się tylko z cyfr. Natomiast zamiast hasła wprowadzono 4 cyfrowy pin. Moim zdaniem jest to lepsze rozwiązanie od pełnego maskowanego hasła. Znacznie przyśpiesza logowanie.

Po zalogowaniu mamy tylko 2 opcje. Albo sprawdzamy historię rachunku i jego aktualny stan, albo wykonujemy przelew. Przy sprawdzaniu stanu konta mamy możliwość włączenia opcji aby nasze środki pokazywane były maksymalnie do z góry ustalonej wielkości. Działa to w ten sposób, że ustalamy MAX LIMIT na 200zł. Wtedy nawet jeśli posiadamy 4500zł to aplikacja wyświetli nam tylko 200zł na koncie. Jest to pewnego forma zabezpieczenie. Drugie zabezpieczenie polega na tym, że przelewy możemy dokonać tylko na podstawie wcześniej zapisanych przelewów wzorcowych oraz przelewy własne na inne konta ING. Tak więc bez wcześniejszych ustawień w bankowości internetowej nic nie zrobimy. Jest to znaczący minus bo z aplikacji mobilnej nie zrobimy przelewu na szybko na rachunek, który wcześniej nie zapisaliśmy sobie.
Ciekawostką jest, że z punktu przeglądania salda możemy natychmiast wysłać smsa do kogoś z naszym numerem rachunku.

Ponieważ ja korzystam tylko z przelewów wzorcowych, dla mnie ING sprawuje się nad wyraz wygodnie.

Millennium Bank - aplikacja mobilna


Jak w każdej poprzedniej aplikacji i w tej nie było żadnych problemów.

Aby zalogować się do aplikacji wystarczy tylko 4 cyfrowy kod pin. Po zalogowaniu od razu ukazuje się stan konta na wszystkich rachunkach. Jeśli chodzi o szybkość dotarcia do tych informacji, to aplikacja Millennium Banku jest numer 1. W aplikacji mobilnej mamy możliwość dokonania wszelkich przelewów. Dostęp jest też do innych rzadziej używanych funkcjonalności - zakładanie lokat, wnioskowanie o karty kredytowe, spłata pożyczek, doładowania telefonów itd. Aplikacja również daje możliwość szukania bankomatów w pobliżu. Przegląd historii transakcji jest nieco mniej przejrzysty, ale nadal nie denerwuje.

Alior Bank - dostęp mobilny


I tutaj zonk. Alior Bank posiada aplikację mobilna tylko dla iPhone'a. Dla innych systemów (ja mam Samsung Galaxy S2 z Androidem) operacyjnych jest dostępny tylko dostęmobilny na https://m.aliorbank.pl .  
Jest to identyczna bankowośc internetowa tylko dostosowana dla odtwarzania na telefonach. Tak wiec w tym wypadku korzystamy z przeglądarki internetowe. Pomimo specjalnego dostosowywania dla użytkowników telefonów, dostęp mobilny jest bardzo nie wygodny. Czcionka jest mała, ekran trzeba często zoomować i scrollować.
Alior Bank w stosunku do konkurencji stoi w tyle.

Alior Sync - aplikacja mobilna


Nowy bank zapowiadany dość głośno, już zaczyna odbijać się czkawką.
Z instalacją aplikacji nie miałem problemów. Problem był z instalacją tokena do potwierdzeń transakcji i to na tyle duży, że utraciłem możliwość korzystania z własnych środków. Otóż w bankowości internetowej ustawiłem sobie dostęp poprzez token, a token się nie prawidłowo zainstalował i nie działał. Bez interwencji biura obsługi i restartu (30 minut wiszenia na telefonie) się nie obeszło.

Aplikacja mobilna Alior Sync daje nam pełne mozliwości bankowości internetowej. Menu i informacje wyświetlane są czytelne i intuicyjne, ale nie zaprojektowane tak dobrze jak w 3 pierwszych bankach. Generalnie niczym nie zachwyca i niczym nie odstasza ta aplikacja. Jest po prostu OK.

Porównując wszystkie powyższe rozwiązania, najwygodniejsze i najbardziej do gustu przypadły mi aplikacje Millennium i ING. Za pomoca tych aplikacji najszybciej mogę sprawdzić swoje środki na koncie i wykonać przelew. Tak więc zwycięża szybkość i wygoda nad pełna funkcjonalnością.

1 komentarz:

  1. Zastanawiam się czy takie banki też oferują kredyt oddłużeniowy czy jednak trzeba byłoby szukać w instytucjach pozabankowych.Ma ktoś doświadczenie z tego zakresu?

    OdpowiedzUsuń